Gastronomi Mirası: Kapadokya Yemekleri

Gastronomi Serisi


Editör: Ezgi Demir Özer
Şefler: Cem Aydoğdu & Melih İçigen

Kapadokya Üniversitesi Yayınları: 27
Gastronomi Serisi: 1

ISBN: 978-605-74760-6-7
DOI: doi.org/10.35250/kun/9786057476067
URL: https://hdl.handle.net/20.500.12695/983

Seri Editörü: Ezgi Demir Özer
Redaktör: Nurten Bayraktar
Fotoğraf Tasarımı: Cem Aydoğdu
Fotoğraf Çekimi: Hüseyin Zerder & Osman Çakır
Kapak Tasarım: Nazile Arda Çakır
Sayfa Tasarım: Adem Şenel

163 s, 220×220 mm.
Kaynakça var.
Anahtar sözcükler: 1. Kapadokya, 2. Gastronomi, 3. Yemek, 4. Yöresel Mutfak, 5. Miras.

Gastronomi Mirası: Kapadokya Yemekleri, Kapadokya Üniversitesi programının ilk mezunları tarafından Kapadokya’nın mutfak kültürü ile bu kültürü temsil eden gastronomi ürünlerini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarabilme amacıyla hazırlanmıştır. Zengin Kapadokya mutfağını kayıt altına alan bu kitapta, yiyecek-içecek işletmelerinin menülerinde yer alabilecek ve Kapadokya gastronomi turizmine katkı sağlayabilecek reçeteler sunulmuştur.

Kitapta yer alan yemek reçeteleri, Marcus Gavius Apicius: De Re Coquinaria başlıklı eski bir Roma risalesinden esinlenerek oluşturulmuş, sofra ve yemek görselleri ile zenginleştirilerek sunulmuştur.

Ezgi Demir Özer, 2009 yılında mezun olduğu Süleyman Demirel Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde, aynı yıl lisansüstü eğitimine başladı. Bu süreçte TÜBİTAK projesinde bursiyer, KOSGEB projesinde ARGE Uzmanı ve diğer bilimsel araştırma projelerinde araştırmacı olarak görev aldı.  Araştırma görevlisi olarak çalıştığı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde 2018 yılında doktora eğitimini tamamladı.

Demir Özer, Kapadokya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak başladığı görevine halen devam etmektedir. Kapadokya Üniversitesi tarafından yürütülen ve desteklenen projelerde yürütücü ve araştırmacı olarak aktif rol alan yazar;  süt ve süt ürünleri, gıdaların doğal koruyucu maddelerle korunması, gıda israfı, coğrafi işaretleme ve yöresel mutfaklar üzerine araştırmalarına devam etmektedir.

Serinin Diğer Kitapları