Montessori Duyu Araçları Uygulamaları

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Serisi

Editör: Ebru Uysal

Kapadokya Üniversitesi Yayınlan: 16
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Serisi: 1

ISBN: 978-605-06863-5-7
URL: https://hdl.handle.net/20.500.12695/656

Ocak 2020

© Copyright, 2020, KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI
Sertifika No: 43348

Yayına Hazırlayan: Halil Burak Sakal
Seri Editörü: Münire Aydilek Çiftçi

337 s, 160×240 mm.

Anahtar Kelimeler: 1. Montessori, 2. Çocuk Gelişimi, 3. Duyu Araçları.

Yenilikçi bir kişiliğe sahip olan İtalyan tıp doktoru Maria Montessori, kendi adını taşıyan eğitim metodunu çocukların doğal ortamda öğrendikleri bir eğitim yöntemi olarak tanımlamaktadır. Montessori eğitimi çocuğun kendi tercihine göre çalışma alanını seçtiği, elleriyle yenilikleri keşfettiği bir eğitim yöntemidir. Montessori eğitiminde belli limitler dahilinde özgür olan çocuk­lar, potansiyellerini kendi öğrenme hızlarında geliştirirler.

Son yıllarda çocuk gelişimi alanına yönelik ilginin artmasıyla Türkiye’ de Montessori eğitimine olan talep de yükselmiştir. Çocukların tüm gelişim alanlarının desteklenmesini sağlayan bu eğitim metodu hem eğitimcilerin hem de ebeveynlerin ilgisini çekmektedir. Bu kitap, Kapadokya Üniversitesi tarafından bir seri olarak yayımlanması planlanan Montessori Eğitimi kitap­larının ilkidir. Kitabımız, Türkiye’ de Montessori eğitim yöntemine ilgi duyan öğrencilere, öğretmenlere ve ebeveynlere yol göstermesi amacıyla oluşturul­muş bir rehber niteliğindedir.

Ebru Uysal – editör

Ebru Uysal, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Ev Ekonomisi bölümünde tamamladı. Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi Anabilim Dalında “Farklı Okul Öncesi Eğitim Kurumlarına Devam Eden Çocukların Çoklu Zeka Alanlarının Araştırılması” başlıklı tezi ile yüksek lisanstan mezun oldu. Pedagojik Formasyon eğitimini Hacettepe Üniversitesinde aldı. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Zihinsel Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfında çocuk gelişimci olarak göreve başladı. İstanbul Çağlayan Özel Eğitim Kurumunda çocuk gelişimci olarak mesleğine devam etti. Aynı okulun İlk Destek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi adı altında ikinci şubesinin açılması ile birlikte kurum müdürü oldu. Daha sonraki yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde anaokulu öğretmenliği yaptı. University Montessori Anaokulunda çalıştığı yıllarda Montessori Eğitimi ile tanıştı ve University of California Irvine’da Montessori Eğitimcisi yetiştirme programına katılarak alanda uluslararası geçerliliği olan belgesini aldı. Türkiye’de farklı kolejlerde anaokulu öğretmenliği yaptı. Halen Kapadokya Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde Öğretim Görevlisi ve Kapadokya Üniversitesi Montessori Uygulama Anaokullarında Eğitim Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Duyu Bütünleme, Drama, Orff Eğitimi, Disleksi Eğitimi, Alternatif Okullar Gezisi, Engellilerde Cinsel Eğitim, Özel Gereksinimli Bireylerde Dil ve Konuşma Eğitimi, Değerler Eğitimi ve Davranış Değiştirme, 9 Tip Mizaç Modeli gibi konularda eğitimler aldı.

Yazarın, “Research Into the Areas of Multiple Intelligences in 6-year-old Children Attending Different Kinds of Preschool Education Institutions in Turkey” başlıklı makalesi International Journal of Educational Reform (IJER) adlı uluslararası dergide yayımlandı.

Kitaptan örnek sayfalar için tıklayınız.